Európai Unió: egyhangú nyilatkozat a kiberbiztonságról

Henna Virkkunen, az EU technológiai biztosa nyilatkozatában

Henna Virkkunen, az EU technológiai biztosa nyilatkozatában

A varsói Lengyel Hadsereg Múzeumában tartották a kiberbiztonságért felelős uniós miniszterek ülését, amely az első, teljes egészében az Európai Unió kiberbiztonságának szentelt találkozó volt. A 2025. március 5-én megrendezett találkozó csúcspontja a varsói felhívás egyhangú elfogadása volt, amely a kiberbiztonsággal kapcsolatos legfontosabb kihívásokkal foglalkozik.

Az európai miniszterek által megvitatott kulcsfontosságú témák között szerepelt a kiberbiztonság mint az EU stabilitásának alapja, a polgári-katonai együttműködés fokozása a felmerülő kihívásokra adott válaszként, valamint a nagyszabású fenyegetésekkel szembeni nagyobb ellenálló képességbe való befektetés. Az Európai Bizottságot Henna Virkkunen, a technológiai szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős ügyvezető alelnöke képviselte, aki hangsúlyozta, hogy a varsói felhívásban felvázolt kötelezettségvállalások végrehajtása kulcsfontosságú lesz az EU jövőbeli digitális ellenálló képessége szempontjából. A vitában részt vettek az ENISA (az EU Kiberbiztonsági Ügynöksége) és az ECCC (Európai Kiberbiztonsági Kompetencia Központ) ügyvezető igazgatói is – ezek az ügynökségek létfontosságú szerepet játszanak az EU kiberbiztonságának megerősítésében.

A varsói felhívás elfogadása

A találkozó során a résztvevők egyetértettek abban, hogy az Európa digitális ellenálló képességébe való beruházásnak együtt kell járnia az uniós szintű hatékonyabb koordinációs és incidenskezelési mechanizmusok létrehozásával. A TTE Távközlési Tanács tagjai a kiberbiztonsággal kapcsolatos szorosabb együttműködés iránti elkötelezettségük megerősítéseként egyhangúlag elfogadták a varsói felhívásról szóló nyilatkozatot.

A varsói felhívás kulcsfontosságú hivatkozási pontként szolgál az EU jövőbeli erőfeszítéseihez a digitális tér védelmére és az ellenálló képesség fokozására a növekvő geopolitikai kihívások közepette. A dokumentum tizenhárom ajánlást fogalmaz meg, amelyeket a miniszterek és a tagállamok képviselői jóváhagytak. A varsói felhívás hat kulcsfontosságú területet vázol fel, amelyeknek az EU kiberbiztonsági erőfeszítéseit kell irányítaniuk.

  1. A válságkezelés megerősítése a kiberbiztonsági tervezet gyors elfogadásával, tesztgyakorlatok végrehajtása, valamint a tenger alatti kábeles infrastruktúra védelmét célzó koordináció fokozása.
  2. A polgári-katonai együttműködés fokozása a kiberbiztonság terén, beleértve az EU és a NATO közötti együttműködést, valamint a tagállamok közötti információcsere javítása.
  3. Az új technológiákra vonatkozó ütemterv kidolgozása, a stratégiai kiberbiztonsági előrejelzéssel kapcsolatos uniós szakértelem erősítése, valamint a kiberbiztonsági beruházások növelésére irányuló erőfeszítések összehangolása.
  4. A NIS 2 irányelv horizontális hatásának megerősítése, a harmonizált, innovációbarát végrehajtásra, az egyszerűsítésekre, a szabályozási terhek csökkentésére és az uniós szintű kiberbiztonsági kockázatértékelések megerősítésére összpontosítva.
  5. A kiberbiztonsági szakemberek hiányának kezelése az EU-ban.
  6. Kiberdiplomácia – az EU kiberdiplomáciai eszköztárában rendelkezésre álló összes eszköz stratégiai alkalmazása.

„A megbeszélések során konkrét cselekvési terveket dolgoztunk ki a nagyszabású incidensekre való reagálás fokozására, a polgári-katonai együttműködés javítására, valamint a kiberbiztonságba – mindenekelőtt a szakképzett személyzetbe – történő szükséges beruházások biztosítására” – zárta beszédét Krzysztof Gawkowski lengyel miniszterelnök-helyettes, digitális ügyekért felelős miniszter.

A kiberbiztonsági terv felülvizsgálata

A varsói felhívás elfogadása mellett a miniszterek megvitatták a kiberbiztonsági tervezet aktualizálásának szükségességét, amely a nagyszabású kiberbiztonsági incidensekre és válsághelyzetekre való összehangolt reagálásra vonatkozó eljárásokat határozza meg. Az Európai Bizottság meglévő ajánlásai már nyolc évesek, miközben a kibertámadások gyakorisága és mértéke jelentősen megnőtt. A miniszterek az ülésen megvitatták a tagállamok közötti koordináció és információcsere javítását a NIS2-irányelv alapján. Az új tervezet egyértelmű válaszokat fog adni a kérdésekre: „Ki?”, »Mi?« és »Mikor?« kérdésekre egy nagyszabású kiberbiztonsági incidens esetén.

Polgári-katonai együttműködés

A miniszterek kiemelték a polgári-katonai együttműködés növekvő jelentőségét is a kiberbiztonsági fenyegetésekre adott válaszként. A növekvő geopolitikai feszültségek közepette a kibertér a nemzetközi verseny kulcsfontosságú színterévé vált. A polgári és katonai műveletek közötti határok egyre inkább elmosódnak, és a kibertámadások elleni hatékony védelemhez szorosabb információcserére van szükség a kormányzati intézmények, a hadsereg és a magánszektor között. A miniszterek egyetértettek abban, hogy a jövőbeni erőfeszítéseknek a NATO és az EU kiberbiztonsági ügynökségeivel való együttműködés megerősítésére kell összpontosítaniuk.

Beruházások a kiberbiztonságba

A megbeszélések egyik fő témája a kiberbiztonsági kezdeményezések finanszírozása volt. Az Európai Unió Kiberbiztonsági Ügynökségének (ENISA) adatai szerint a NIS2-irányelv végrehajtása miatt az uniós közintézmények mintegy 62 százalékának növelnie kell a kiberbiztonságra fordított kiadásait. A miniszterek egyetértettek abban, hogy közös finanszírozási politikát kell kidolgozni, és meg kell határozni a kiemelt beruházási területeket, például a kritikus infrastruktúrák védelmét és a nemzeti kiberbiztonsági incidensre reagáló központok fejlesztését.

A varsói felhívás egyértelműen jelzi, hogy az EU tagállamai eltökéltek egy közös, ellenálló digitális tér kiépítése mellett.

English summary
On March 5, 2025, the EU ministers responsible for cybersecurity gathered in Warsaw for the first-ever TTE Telecom Council entirely focused on cybersecurity. The meeting resulted in the adoption of the „Warsaw Call” declaration, addressing key cybersecurity challenges. The ministers discussed topics like enhancing EU stability through cybersecurity, civil-military cooperation, and resilience against large-scale threats. Henna Virkkunen from the European Commission emphasized the importance of implementing the Warsaw Call’s commitments for EU digital resilience. The declaration includes six key focus areas, such as strengthening crisis management, improving civil-military cooperation, addressing cybersecurity workforce shortages, and advancing cybersecurity investments. Ministers also highlighted the need for an updated Cybersecurity Blueprint and better coordination between member states. The Warsaw Call aims to build a shared, resilient digital space amidst rising geopolitical tensions.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Fel!