Észnél legy, mielőtt műszaki cikket vásárolsz!

elektronikai áruházA MediaMarkt szakértői összeszedtek néhány fontos szempontot, amit érdemes mérlegelni új műszaki cikk vásárlása előtt.

Javítani vagy cserélni?

Ha egy készülék elromlik, általában azt feltételezzük, hogy ha újat veszünk, jobb minőségű és hosszabb élettartamú terméket kapunk. Mégis, amikor bekövetkezik a legrosszabb forgatókönyv, és a készülékünk elromlik, ahelyett, hogy azonnal a vásárlási opciókat kezdjük böngészni, érdemes átgondolni a következő kérdéseket: van még rá garancia? Meg lehet javítani? Ki lehet cserélni az alkatrészeket? Ha egy készülék elromlott, az nem feltétlenül jelenti a készülék életének végét. A MediaMarkt februári kutatása** szerint az emberek 38 százaléka hetekig böngészi az oldalakat, mire új készülék vásárlása mellett dönt. Ha ennek az időnek csak töredék részét szánjuk arra, hogy megpróbáljuk megjavíttatni a készüléket, rengeteg pénzt és időt spórolhatunk magunknak. Mindig érdemes először felhívni a márkaszervizt, esetleg pár másik kisebb magán szervizt, és alaposan mérlegelni a költségeket. Az is lehet, hogy egy szimpla alkatrészcserével még évekig hibátlanul üzemelhet az eszközünk.

Nézzük meg az energiacímkét!

A drágább gépek és készülékek vásárlásával hosszú élettartamot és hatékonyabb üzemeltetési költségeket remélhetünk. Mindig érdemes azonban alaposan tájékozódni a kiválasztott készülékről, és mielőtt sietve megvásárolnánk, ellenőrizni az energiaminősítést. Nem csak a jelenlegi energiaválság miatt fontos szempont a műszaki cikkek mérsékelt víz és áramfogyasztása, hanem a bolygónknak is esszenciális/kardinális. Bár nem minden termékcsoport rendelkezik energiacímkével, viszont, ha rendelkezésre áll, érdemes a funkciók mellett az alapján mérlegelni vásárlás előtt. Az elektromos készülékek energiafelhasználása nagymértékben eltér, és mindegyiket A-tól G-ig terjedő besorolással látják el. A hosszú távú maximális megtakarítás érdekében törekedjünk arra, hogy A besorolású (korábban A+, A++ vagy A+++) készüléket válasszunk. Ha online vásárolunk elektromos készülékeket, a legtöbb oldalon már szűrhetjük a keresést energiaminősítés szerint.

Mielőtt döntünk, hasonlítsuk össze!

Az elektromos készülékek drágák lehetnek, ezért fontos, hogy jól gondoljuk át, mielőtt nagy döntést hozunk. Mindegy, hogy boltban vagy online tervezzük beszerezni a készüléket, előtte célszerű az üzletek, webáruházak kínálatát összehasonlítani. A jól ismert márkák mindig drágábbak, mint a kevésbé ismert cégek, de nem mindig kínálnak jobb terméket számunkra. Nézzük meg a termék adatait, és hasonlítsuk össze az olyan meghatározó tulajdonságokat, mint a teljes költség, az energiaminősítés, a gyártói garancia, a vásárlói vélemények vagy az igényelhető kapcsolódó szolgáltatások. Ebben nem csak a weboldalak tudnak minket eligazítani, de az áruházakban a szakértő kollégák is a segítségünkre lehetnek objektív szempontok alapján a megfelelő termékek ajánlásával.

Ellenőrizzük a méretet!

És ez duplán igaz. Egyrészt, érdemes olyan készüléket keresni, ami megfelel a személyes igényeinknek. Például egy nagy mosógép üzemeltetése kis mennyiségű ruhához sokkal többe fog kerülni, mint egy megfelelő méretű kompakt gépé. Mindegyik gép ugyanúgy kimossa a ruhákat, persze vannak funkcióban különbségek, de a megfelelő méret kiválasztásával pénzt takaríthatunk meg. Másrészt, a nagy böngészésben és a funkciók tengerében sokan gyakran elfelejtik az egyik igen fontos szempontot ellenőrizni, hogy az eszköz – például a mosógép, vagy még inkább a manapság népszerű side by side hűtő – egyáltalán elfér-e majd a konyhában vagy a fürdőszobában? A MediaMarkt házhoz szállító csapata gyakran fut bele ehhez hasonló problémákba.

Ne csak az árral legyünk tudatosabbak!

A költség jelentős tényező az elektromos készülékek vásárlásakor, azonban fontos szempont a környezetre gyakorolt ökológiai hatás is. Fogyasztóként fontos, hogy olyan fenntartható lehetőségeket keressünk és válasszunk, amelyek minimalizálják a karbonlábnyomot. Ez nem csak a készülék által felvett energiát és vízmennyiséget jelenti, hanem az életciklus esetleges meghosszabbítását, vagy az életciklus végén történő ártalmatlanítást is. Amennyiben a cserélni kívánt eszköz még funkcionál, vagy elromlott, de javítható, úgy érdemes szervizelni, vagy csereprogram keretén belül meghosszabbítani a termékéletciklust, amennyiben gazdaságos ez a megoldás. A már nem kívánatos használt, vagy a javíthatatlan elektromos berendezéseket pedig azonos típusú termék vásárlása esetén az új terméket házhoz szállító céggel elvitethetjük, Illetve bármilyen, még szét nem szerelt műszaki cikket e-hulladékként díjmentes leadhatjuk az olyan műszaki cikkeket értékesítő áruházakban.


 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Érkezik az OPPO első összehajtható okostelefonja

pén febr 17 , 2023
Az OPPO bemutatta első nemzetközi piacokra szánt összecsukható csúcskészülékét, az OPPO Find N2 Flip-et. A Find N2 Flip 3,26 hüvelykes fedőlapi kijelzője a jelenleg elérhető flip stílusú telefonok közül a legnagyobb. Méretének köszönhetően minden feladat könnyebben elvégezhető rajta, legyen szó akár szelfik készítésről, vagy értesítések ellenőrzéséről. Függőleges tájolásának köszönhetően a […]
OPPO Find N2 Flip

És még ez is...