Nógrád megye kivételével az ország egész területén nőtt az álláshirdetésekre érkezett jelentkezések száma 2024 harmadik negyedében az előző év azonos időszakához képest. Az elérhető állások száma kis mértékben, de folyamatosan csökkent továbbra is.
A harmadik negyedévben Magyarországon összesen 6,9 százalékkal több jelentkezést adtak le a munkakeresők a Profession.hu felületén aktivált álláshirdetésekre 2024 harmadik negyedévében, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A vizsgált három hónap során a betöltésre váró, nyitott pozíciók száma két százalékkal csökkent az állásportálon.
Egy megye kivételével mindenhol aktívabbak a munkakeresők, mint tavaly
Nógrád megye (-27,2 százalék) kivételével az ország egész területén nőtt a nyitott állásokra érkezett jelentkezések száma, legnagyobb arányban Somogy (38,5 százalék), Fejér (34,2 százalék) és Zala (32,1 százalék) megyékben. A három legintenzívebb munkavállalói aktivitást magáénak tudó terület után szorosan következik a többi, szintén húsz százalék fölötti jelentkezésszám növekedést elérő megye: Csongrád-Csanád (29 százalék), Jász-Nagykun-Szolnok (28,9 százalék), Győr-Moson-Sopron (28,3 százalék), Vas (24,4 százalék), Veszprém (23,7 százalék), Borsod-Abaúj-Zemplén (23,6 százalék), Pest (22,7 százalék), Bács-Kiskun (21,8 százalék), valamint Hajdú-Bihar (20,9 százalék). A legkisebb növekedést Békés megyében mérték, ahol 2,5 százalékkal haladta meg a jelentkezések száma az előző év azonos időszakában elért eredményt.
Az álláskeresők érdeklődése a leginkább a cégvezetés, menedzsment és a HR, munkaügy kategóriákban nőtt
Az álláskeresők által preferált szakmák sorrendje átrendeződött: országos szinten 40,6 százalékkal több pályázatot küldtek be most a cégvezetés, menedzsment kategóriában elérhető lehetőségekre, mint egy évvel korábban. Szintén kétszámjegyű emelkedés volt a HR, munkaügy (24,1 százalék), a vendéglátás, hotel, idegenforgalom (21,4 százalék), a gyártás, termelés (20,3 százalék), az üzleti támogató központok (20 százalék), a jog, jogi tanácsadás (18,9 százalék), az IT programozás, fejlesztés (15,2 százalék), a fizikai, segéd, betanított munka (14,1 százalék), a szakmunka (13,2 százalék), az ügyfélszolgálat, vevőszolgálat (10,3 százalék), valamint az IT üzemeltetés, telekommunikáció (10,2 százalék) területén meghirdetett pozíciókra is – ez utóbbi az előző negyedévben még az első helyen szerepelt. A legnagyobb csökkenés a mezőgazdaság területére jelentkezők arányában látható (-36,3 százalék).
Több pályázatot adtak le a munkakeresők a meghirdetett állásokra, mint tavaly ilyenkor
Az ország egész területén átlagosan két százalékkal csökkent a feladott álláshirdetések száma 2024 harmadik negyedévében az előző év azonos periódusához képest. A legnagyobb mértékben Nógrád megyében (-26,8 százalék) lassult le a toborzás intenzitása, de szintén kétszámjegyű csökkenés történt Borsod-Abaúj-Zemplén (-16,3 százalék), Győr-Moson-Sopron (-13,9 százalék), Veszprém (-12,8 százalék), valamint Komárom-Esztergom (-12,6 százalék) és Fejér megyében is (-11,3 százalék). A legjelentősebb növekedés pedig Szabolcs-Szatmár-Bereg (11,53 százalék), Hajdú-Bihar (25,6 százalék) és Békés (35,9 százalék) megyékben látható.
„Szeptemberben felmértük a munkaadók 2025-re vonatkozó várakozásait. A megkérdezett közel ötszázcég többsége bizakodó a jövő évvel kapcsolatban. Jó hír az álláskeresőknek, hogy a munkaállományra vonatkozóan is inkább bővüléssel terveznek jelenleg: 45 százalékuk növelni fogja vállalata foglalkoztatotti létszámát és mindössze 11 százalékuk látja úgy, hogy csökkenteni kényszerül állományi létszámán. A meglévő kollégák megtartására pedig a cégek 53 százaléka tervez bérfejlesztést a következő év során” – mondta el a friss kutatás eredményeit Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója.
A munkavállalók kilátásait tekintve elmondható, hogy júliustól a mezőgazdaság területén elhelyezkedni vágyók lehetőségei szűkültek be elsősorban, ahol a tavaly tapasztaltakhoz képest 26,6 százalékkal kevesebb nyitott pozíció került ki most az álláspiacra. Kétszámjeggyel csökkent még a mérnök, valamint az IT üzemeltetés, telekommunikáció és az IT programozás, fejlesztés kategóriák kínálata is.
Kiugró munkaerőigény tapasztalható azonban a vendéglátó szektorban, ahova országos szinten 65,3 százalékkal több szakembert kerestek ez idő alatt, mint tavaly ilyenkor. Ehhez az átlaghoz elsősorban a Pest vármegyében és a fővárosban felélénkült munkaerőfelvétel járult hozzá, ahol a legtöbb hirdetést aktiválták a kategóriában, Budapesten 65,6 százalékkal nőtt, míg Pest vármegyében közel megduplázódott a betöltésre váró pozíciók száma. Békés vármegyében a bank, biztosítás, bróker területen dolgozóknak háromszor annyi állást hirdettek meg, mint tavaly ilyenkor és szinte azonos volt a helyzet Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg területén is. Nógrád vármegyében pedig a szakmunkásokra nőtt egyedül a kereslet.