Ericsson: Feltérképezik az elavult távközlési berendezéseket

e-hulladék

A Boliden, az IVL és az Ericsson együttműködik az e-hulladék körforgásos kezeléséért a távközlési iparágban.

A fémiparra, bányászatra és kohászatra szakosodott svéd multinacionális vállalat, a Boliden, az IVL Svéd Környezetvédelmi Kutatóintézet és az Ericsson közösen dolgozik azon, hogy javítsák a körforgásos elektronikai hulladékkezelés átláthatóságát a távközlési iparágban. Együttműködésük célja, hogy felgyorsítsák a svéd ipar átalakulását a nettó nulla kibocsátás elérése felé. A kezdeményezést Svédország innovációs ügynöksége, a Vinnova támogatja.

A projekt középpontjában az elavult távközlési berendezések értékláncának feltérképezése áll. Gyakorlati teszteket végeztek a réz és nemesfémek nyomon követésére a Boliden Rönnskärban található, korszerű e-hulladék-újrahasznosító létesítményében. Digitális módszerekkel és interfészekkel a partnerek részletes adatokat rögzítenek az alkatrészek összetételéről, helyéről és a hulladék keletkezésétől a visszanyerésig és újrahasznosításig tartó folyamat időzítéséről.

A pontos adatok arról, hogyan és hol használják, újrahasználják vagy újrahasznosítják a berendezéseket, valamint a logisztikai és működési folyamatok kibocsátásai lehetővé teszik a hatékonyabb működést és a hulladékanyagok jobb pénzügyi hasznosítását. Ez nemcsak a környezeti hatások csökkentésében segít, hanem lehetőséget teremt a távközlési iparágban a zárt körforgású rendszerek kialakítására is.

„Az a célunk, hogy a világ legkörnyezetbarátabb és legelismertebb fémipari vállalatává váljunk. Ehhez vezető szerepet kell betöltenünk az innováció és a digitalizáció terén. Az Ericsson együttműködése kulcsfontosságú a körforgásosság növelése és víziónk megvalósítása szempontjából” — mondta Raymond Langevoort, a Boliden nyersanyagokért felelős igazgatója.

A kezdeményezés az Ericsson Connected Recycling SaaS platformját használja a nyomon követhetőség és a hulladékanyagok kereskedelmének fejlesztésére, elősegítve a körforgásos gazdaságot.

„A Boliden partnereként egyértelműen bizonyítjuk, hogy a digitalizáció és a kapcsolódási lehetőségek elősegítik az anyagok körforgásosságát. Ahogy az újrahasznosítás egyre összetettebbé válik, a megbízható adatok és a nyomon követhetőség kulcsfontosságúvá válnak. Célunk, hogy az iparág új szemléletmóddal tekintsen a hulladékra – értékes nyersanyagként, amely a körforgásos értékláncok részévé válhat” — jelentette ki Sophia Fahlen, az Ericsson Connected Recycling vezetője.

Az Ericsson a Connected Recyclinghez hasonló kezdeményezéseken keresztül elkötelezetten támogatja a körforgásos gazdaságot. A vállalat aktívan növeli a visszagyűjtött termékek mennyiségét, valamint felújított eszközök értékesítésével csökkenti az e-hulladékot. Mérnökei könnyen javítható, tartós és újrahasznosítható termékeket terveznek, amelyek újrahasznosíthatósági aránya az elmúlt években meghaladta a kilencven százalékot. Az Ericsson azt is szorgalmazza, hogy az újrahasznosított anyagok tartalmát bevonják az IEC szabványokba, javítva az elektronikai berendezésekben használt újrahasznosított anyagok nyomon követését és csökkentve az anyagfelhasználást a hulladék minimalizálása érdekében.

A jövőre tekintve a Boliden, az IVL és az Ericsson további partnereket keres a konzorcium bővítésére, valamint részletesebb vizsgálatokat és életciklus-elemzéseket kíván végezni.

English summary

A collaborative effort has emerged between Boliden, IVL, and Ericsson, focusing on improving e-waste circularity within the telecom sector. Furthermore, the initiative aims to drive Swedish industry towards net-zero emissions, supported by Vinnova. Practical trials are mapping the value chain of old telecom equipment, tracking metals through recycling. Digital interfaces help define component content, timing, and location, from waste to recovery. Ultimately, this data enhances operational efficiency and material monetization. Ericsson’s Connected Recycling platform improves traceability for end-of-life products. Moreover, Ericsson is committed to circular economy practices, designing recyclable products and advocating for recycled material standards. Future plans include expanding the consortium and conducting further analyses.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Fel!