Sarah Wynn-Williams, a Meta korábbi globális közpolitikai igazgatója, nemrégiben megjelentette „Careless People: A Cautionary Tale of Power, Greed, and Lost Idealism” című könyvét, amelyben részletesen bemutatja a vállalatnál szerzett tapasztalatait és a cég belső működését.
A magyarul Gondatlan emberek: A hatalom, a kapzsiság és az elveszett idealizmus elrettentő története című könyvben Wynn-Williams leírja, hogy a Facebooknál toxikus munkakultúra uralkodott, amelyet érzelmileg éretlen férfiak és képmutató vezetés jellemzett. A cég vezetőit, köztük Mark Zuckerberget és Sheryl Sandberget, etikailag megkérdőjelezhető magatartással vádolja. A szerző beszámol arról, hogy Joel Kaplan, a cég globális ügyekért felelős vezetője, szexuálisan zaklatta őt, és miután ezt jelentette, megtorlás érte. Emellett Sandberget is azzal vádolja, hogy nem megfelelő közeledést tanúsított felé.
A könyv rávilágít arra, hogy a Facebook hajlandó volt együttműködni a kínai kormánnyal a cenzúra érdekében, hogy hozzáférést nyerjen a kínai piachoz. Továbbá kritizálja a cég Free Basics kezdeményezését a fejlődő országokban, különös tekintettel annak negatív szerepére a mianmari válságban. Wynn-Williams kezdetben csodálta Sandberg „Lean In” filozófiáját, de később úgy vélte, hogy az önkizsákmányolásra ösztönöz.
A Meta megpróbálta megakadályozni a könyv terjesztését és promócióját, hivatkozva arra, hogy Wynn-Williams megszegte a titoktartási megállapodást. A cég szerint a könyv hamis és rágalmazó állításokat tartalmaz, és Wynn-Williams-t „elégedetlen aktivistának” nevezték, aki könyveket próbál eladni. A Meta próbálkozásai ellenére a könyv gyorsan az Amazon bestseller listájának harmadik helyére került, és széles körű figyelmet kapott. A könyv körül kialakult helyzet újra bebizonyította a Streisand-hatás működését, a szerint ugyanis egy információ elnyomására tett kísérlet csak növeli annak nyilvánosságát.
English summary
|