Megérkezett a világ első GPS helymeghatározáson alapuló autós kommunikációs platformja a CARCOM.
A világon elsőként a magyar autósok tesztelhetik a nemzetközi használatra is alkalmas applikációt, amely mobilinternet alapú beszédkapcsolatot biztosít az egymást nem ismerő autósok között is. Az ötletgazda szándéka a közösségépítés és az operatív együttműködés, amelyek -legalábbis a fejlesztők szerint- látványosan fejleszthető a közlekedési morál. Lényege, hogy a mindenkori „beszédcsoportok” szervezése a helymeghatározáson alapul, de kínál lehetőséget a pillanatnyi helyzetüktől független zárt csoportok (például taxi, kamionosok, családok, baráti társaságok, munkahelyi flották, és így tovább…) együttműködésére is.
A CARCOM nem más, mint egy mobiltelefon hálózaton működő speciális „adó-vevő”. Egy új lehetőség a kialakuló rendkívüli közlekedési helyzetek (balesetek, időjárás, útviszonyok, torlódások, és így tovább…) operatív kezelésére. Befogadó operatív kommunikációs lehetőséget kínál azoknak a szerveknek, szervezeteknek, amelyeknek „dolguk van” a közúton közlekedőkkel, mint például a rendőrség, a mentők, a tűzoltóság, a katasztrófavédelem, az autómentők és mások számára.
Kérdések – válaszokMegérdeklődtük a fejlesztő társaságtól, hogy mennyibe került az alkalmazás kifejlesztése, kíváncsiak voltunk, hogy hogyan lesz bevételük az applikációból, illetve azt, hogy mi támasztja alá azt az állításukat, hogy az app emelni fogja a közlekedési kultúrát, azaz egy közlekedési konfliktus bekövetkeztekor nem a dudát, vagy a villogót fogják használni az éppen indulatba kerülő autósok, hanem előveszik az okostelefonjukat, és ott némi simogatás után kulturáltan kommunikálni kezdenek a konfliktus résztvevői? Az alábbi válaszokat kaptuk kérdéseinkre Madár Zoltántól, az alkalmazást kifejlesztő társaság tulajdonosától: – Egy ilyen applikáció fejlesztési költsége -az ötletgazda hathatós közreműködésével is-, meghaladja a tízmillió forintot. |