A Digitális Magyarország Ügynökség és az Európai Bizottság Tartalmak, Technológiák és Kommunikációs Hálózatok Főigazgatósága (DG CNECT) közös szervezésében 2024. november 20-21. között Budapesten tartotta meg a Digitális Évtized Testület 8. ülését.
A találkozó fő célja az volt, hogy a Digitális Évtized Testület tagjai megvitassák a Digitális Évtized Szakpolitikai Program 2030 (DDPP) következő időszakának lépéseit stratégiai és operatív működési szempontokból is, az új bizottság mandátumának, a harmadik Digitális Évtized Jelentés 2025-ben esedékes közzétételének és a DDPP 2026-ban esedékes felülvizsgálatának összefüggésében.
A találkozó különös aktualitását adta az is, hogy a 2024. december 6-ai Távközlési Tanács (TTE) irányadó miniszteri vitája során napirenden van annak vizsgálata, hogy a DDPP céljai és célkitűzései továbbra is megfelelőek-e az elmúlt időszak fejleményei tükrében, miután a bizottság fehér könyve, a Letta- és a Draghi-jelentések mind rávilágítottak Európa versenyképességét érintő kérdésekre, és olyan kihívásokat azonosítottak, mint az 5G lassú elterjedése, a jövőbeli 6G koncepciójának fontossága, valamint a mesterséges intelligencia és az ehhez szorosan kötődő felhőalapú és peremhálózati számítástechnika szerepe, illetve a tagállamok vállalásaiból összeálló ütemterv és eredmények valóban elérik-e majd a célkitűzések teljesítéséhez szükséges szinteket, és azt időben le is lehet-e majd mérni.
Szerencsére gondolatébresztő eszmecsere zajlott a résztvevők között
Az ülés során alkalom nyílt arra, hogy visszatekintsünk a magyar elnökség alatt elért eredményekre, és tájékoztatást adjunk a testület tagjainak a TTE tanácsülés 2024. december 6-án várható napirendjéről, vitaindító dokumentumairól és orientáló kérdéseiről. Emellett a jövőre nézve a testület meghallgatta a soron következő lengyel és dán elnökség terveit is a digitalizációs prioritások és tervezett szakmai rendezvények vonatkozásában.
A programot tudományos és gyakorlati vitaindító előadások színesítették, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Információs Társadalom Kutatóintézete, a Neumann Technológiai Platform és az EDUCATION:NEXT Oktatástechnológiai Szövetség képviseletében, akik az EU, a magyar elnökség és a Digitális Évtized kulcsfontosságú prioritásairól, az emberközpontú digitalizációról, a digitális készségek és kompetenciák fejlesztéséről és a versenyképességről szóló, témához illő, aktuális vitaindító előadásaikkal elősegítették a gondolatébresztő eszmecserét a résztvevők között.
Az ülés első napjának végén, az esti fogadás során, az IdomSoft Zrt. képviselője mutatta be a 2024 szeptemberében elindult Digitális Állampolgárság Program (DÁP) mobilalkalmazást, rávilágítva a hazai digitális közszolgáltatások fejlesztésének további perspektíváira és lépéseire, az új EU-s digitális személyazonosítási keretről szólójogalkotás és műszaki fejlesztések tükrében is.
Interaktív kreatív digitális foglalkozás is volt
A találkozó második napja során a résztvevők ellátogattak a budapesti Edu&Fun Digitális Élményközpontba, ahol a bemutatkozó előadásokat követően mindenki részt vett a központ oktatói által tartott interaktív kreatív digitális foglalkozáson, ahol csoportmunka keretében, olyan gyakorlati problémákra kellett megoldásokat találniuk a résztvevőknek, mint az emelkedő tengerszint, vagy egy nagyváros közlekedésének megszervezése, olyan modern technológiák alkalmazásával, mint mikrokontrollerek programozása és a 3D nyomtatás.
Emellett a központ munkatársai részletesen is bemutatták egyedülálló, a világ immár mintegy harminc országában ismert módszertanukat, melynek keretében 11-17 éves gyermekek részére tartanak egész szemeszteren átívelő foglalkozásokat, ahol kreatív csapatmunkában, modern technológiák alkalmazásával tesznek szert logikai, programozási, problémamegoldási és együttműködési készségekre is. A látogatás során a delegáltak az Edu&Fun Digitális Élményközpontban 3D nyomtatással és lézervágással készült, a Digitális Évtized Testülethez kapcsolódó tárgyi emléket is kaptak ajándékba.