Az elektronikus számlákra és valós idejű adatbejelentésre vonatkozó új EU-s jogszabálycsomag segíteni fog az áfacsalások felderítésében, támogatja a vállalkozásokat és előmozdítja a digitalizációt.
Az Európai Unió Tanácsa megállapodott az áfa szabályainak digitális korszakhoz kötéséről. Jelenleg a vállalkozásokat arra kötelezik, hogy néhány havonta nyújtsanak be a nemzeti adóhatóságoknak „összesítő nyilatkozatokat” a más EU-tagállamokban működő vállalkozásoknak értékesített, az adott tagállamban adóköteles árukról és szolgáltatásokról. Ez azonban lehetőséget biztosít a csalók számára arra, hogy kihasználják az adatok hiányos vagy el nem érhető adatok mivoltát, amely így lassítja a gyanús vagy csalárd tranzakciók adóhatóságok általi gyors felismerését.
A tanács most megállapodásra jutott abban, hogy valós idejű digitális bevallási rendszert hozzanak létre az áfa szempontjából az e-számlák révén. A vállalkozások e-számlákat fognak kibocsátani a határokon átnyúló üzleti tranzakciókról, így automatikusan bejelentve az adatokat az adóhatóságuknak. Ez a már létező európai közbeszerzési e-számlázási szabványra épül majd. Az országos adóhatóságok ezután megosztják az adatokat egy új informatikai rendszer segítségével, amely képes lesz gyanús tevékenységek elemzésére.
Egy nemzeti szintű keretrendszer biztosítja az elektronikus számlákban szereplő adatok minőségét, mialatt lehetőséget ad a tagállamoknak az e keretrendszer alkalmazásában való rugalmas megközelítésére is. Ez lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy gyors és teljes körű információkat szerezzenek a határokon átnyúló tranzakciókról, amelyeket felhasználhatnak a áfa csalás elleni küzdelemben. A tanács egyetértett abban, hogy az EU rendszerét 2030-ra be kell vezetni, és hogy az összes meglévő nemzeti rendszert 2035-re interoperábilissá kell tenni az EU rendszerével.
Varga Mihály, pénzügyminiszter
|