Azonosítatlan fáraó sírját fedezték fel Egyiptomban

fáraó

Régészek felfedezték egy ismeretlen ókori egyiptomi fáraó nagy mészkő sírkamráját Abüdosz városának közelében, amely körülbelül 3600 évvel ezelőttre, Egyiptom történelmének egy kaotikus időszakára tehető.

A sír hét méterrel a föld alatt, az Anubisz-hegyi ősi nekropoliszban található sír felfedezését a Pennsylvaniai Egyetem múzeumi és egyiptomi régészei jelentették be. Ez volt a második olyan felfedezés, amelyet idén jelentettek be egy ókori egyiptomi király sírjáról. A januárban Abüdoszban, az ókori Egyiptom egyik fontos városában, a Nílustól mintegy tíz kilométerre fekvő Abüdoszban felfedezett sírkamra csupasz volt – a jelek szerint régen kifosztották a sírrablók. Az egykor benne eltemetett király nevét eredetileg hieroglifikus szövegek rögzítették a kamra bejáratánál lévő vakolt téglafalazaton, a testvéristennőket, Íziszt és Nephthiszt ábrázoló festett jelenetek mellett.

„A neve szerepelt a feliratokon, de nem élte túl az ókori sírrablók fosztogatásait. A jelöltek között vannak Szenaiib és Paentjeni nevű királyok, akiket az abüdoszi emlékekből ismerünk – ebben a korban uralkodtak -, de akiknek a sírját nem találták meg” — mondta Josef Wegner, a Pennsylvaniai Egyetem egyiptomi régészprofesszora, az ásatási munkálatok egyik vezetője. A díszes bejáraton kívül a sírkamrában egy sor más helyiséget is találtak, amelyeket vályogtéglából kialakított, öt méter magas boltozatokkal fedtek le.

A sír a Kr. e. 1640-től Kr. e. 1540-ig tartó, második köztes korszaknak nevezett időszakból származik, amely áthidalta a Középső Királyság és az Új Királyság korszakát, amikor az egyiptomi fáraók a régió leghatalmasabb alakjai közé tartoztak. „A korszak politikai története lenyűgöző és nem teljesen ismert, egyfajta „hadviselő államok” korszaka, amely végül Egyiptom Új Királyságát szülte” — mondta Wegner, a Penn Múzeum egyiptomi részlegének kurátora. Ezek közé tartozott az Abydos-dinasztia, amely királyok sorozata volt, akik Felső-Egyiptom egy részét – az egyiptomi birodalom déli részét – uralták.

Lehetséges, hogy az Abydos-dinasztia legnagyobb és legkorábbi sírja

„Egyiptom szétesett, akár négy rivális király is uralkodhatott, köztük a Nílus-delta hikszoszaival. Az abüdoszi dinasztia ezek egyike volt. Az, hogy hogyan szakadt szét, majd hogyan egyesült újra Egyiptom, a társadalmi, politikai és technológiai változások fontos kérdéseit vetik fel” — mondta Wegner. Az azonosítatlan király sírja egy korábbi, I. Neferhotep nevű, nagyhatalmú fáraó nagyobb sírkomplexumán belül épült, építészete pedig kapcsolatokat mutat a korábbi Középbirodalom és a későbbi, második köztes kori királyi sírokkal, mondta Wegner.

„Úgy tűnik, hogy ez a legnagyobb és legkorábbi sír az Abydos-dinasztia csoportjából. Lehet, hogy ugyanezen a területen, I. Neferhotep sírja mellett vannak még mások is” — véli Wegner, akinek a csapata korábban, 2014-ben egy másik Abüdosz-dinasztia uralkodójának, Seneb-Kaynak a sírját tárta fel. „Az új király sírja valószínűleg Seneb-Kay elődje. Vannak még mások is a területen. A királyi temetőkben lassú és aprólékos munka folyik, ezért eltart egy darabig, amíg eredményre jutunk” — mondta Wegner. Az ásatások jelenleg is folynak.

A második köztes korszak csaknem egy évezreddel a Kairó melletti tornyosuló gízai piramisok építése után kezdődött, amelyekben az Óbirodalom egyes fáraóinak sírjai voltak. Számos újbirodalmi fáraót a Luxor melletti Királyok völgyében temettek el, köztük Tutanhamont – népszerű nevén Tutanhamon királyt -, akinek i. e. XIV. századi sírját és annak teljes tartalmát 1922-ben tárták fel. Az egyiptomi turisztikai és régészeti minisztérium február 18-án jelentette be, hogy egy közös egyiptomi-angol régészcsoport azonosított egy Luxor közelében lévő, Kr. e. XV. századból származó ősi sírt, amely II. Thutmose újbirodalmi fáraóé volt.

English summary

Archaeologists unearthed a large limestone burial chamber near Abydos. It is the tomb of an unidentified ancient Egyptian pharaoh. This discovery, announced by University of Pennsylvania Museum and Egyptian archaeologists, dates to about 3,600 years ago. Apparently, grave robbers long ago plundered the bare chamber. Hieroglyphic texts once recorded the king’s name at the entrance, alongside painted scenes. The tomb resides seven meters underground at Anubis Mountain’s ancient necropolis. Furthermore, the burial chamber featured other rooms with mudbrick vaults. Scholars connect the tomb to Egypt’s Second Intermediate Period. Another key fact: the tomb exists inside Neferhotep I’s larger complex. Excavations continue, with the find preceding the 2014 discovery of Seneb-Kay’s tomb.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Fel!