A Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem gyűjt és jogszabályi felhatalmazás nélkül nem ad ki egyedi adatokat banki ügyfelek tranzakcióiról.
Az MNB törvényi feladatai ellátása érdekében, hatósági jogkörében eljárva, szűk körben rendelkezhet tranzakciós adatokkal. Ezeket úgy gyűjti, hogy ne lehessen belőlük az ügyfeleket beazonosítani, mert a magyar törvényi előírások rendkívül komolyan védik a hitelintézetek lakossági és vállalati ügyfeleinek adatait. A közlemény szerint szigorúak az adatkiadás lehetőségei is, ezért ilyenre csak kivételes esetekben, például bűncselekmény esetén van lehetőség.
A jegybank együttműködési megállapodásokat csak a pénzügyi rendszer stabilitása és biztonsága, az ügyfelek érdekeinek védelme vagy szakmai tevékenységének támogatása érdekében köt. Tavasszal a Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZH) elnöke kezdeményezte az együttműködést a jegybankkal, de ez nem jött létre. Amennyiben a felek ilyen megállapodást kötnének, azt az MNB a honlapján nyilvánossá tenné — áll jegybank közleményben.
Az Átlátszó a napokban azt írta, hogy az SZH azt kérte az MNB-től, hogy „kimutatható lehessen az egyes pénzintézetek ügyfelei számláin”, hogy milyen „utalások és átvezetések történnek”, illetve, hogy a hivatal kapjon a „szuverenitásvédelmi törvény szemszögéből megalkotott” kimutatásokat, „amelyek alkalmasak a projekt cégek és ad-hoc, magánszemélyekre vonatkozó, a szuverenitásvédelmi törvényben foglalt tényállás kimerítésére”.