Átadták Magyarország második legerősebb szuperszámítógépét

Spaller Endre, KIFÜÁtadták Magyarország második legerősebb szuperszámítógépét Debrecenben: a Komondor nevű berendezést a Debreceni Egyetem (DE) Kassai úti campusán, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) szuperszámítógép központjában helyezték üzembe.

Spaller Endre, a KIFÜ elnöke az átadáskor elmondta: a szuperszámítógép 4,7 milliárd forintba került, teljesítménye öt petaflops, ami percenként 50 ezer laptopnyi kapacitásnak felel meg. A hatalmas számítási teljesítménnyel rendelkező szuperszámítógép, azaz a High Performance Computing (HPC) infrastruktúra ma már nélkülözhetetlen a tudományos életben éppúgy, mint az innovatív ipari megoldások kidolgozásánál.

A Debrecenben elhelyezett berendezést az egész országban fogják használni háromnegyed részben kutatók, de 20-25 százalékban a vállalkozásoknak is a rendelkezésükre áll. A mindennapokban olyan feladatok megoldásában segít, mint a klímakutatás, a telekommunikáció, a közlekedésszervezés, az energetika, az egészségügy, az anyagtudomány, az asztrológia, vagy az autóipar. Spaller közölte, hogy a Komondor bővíthető, ezáltal a jövőben jelentkező további felhasználói igényeket is ki tudja majd elégíteni.

Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja felidézte: az első, jóval kisebb teljesítményű szuperszámítógépet 2011-ben helyezték üzembe az egyetemen, akkor hetven kutató kezdte meg a munkát a berendezéssel. Ma már csak az egyetemükön több mint száz kutató használja a szuperszámítógépet, amely a DE kezelésében van, de az egész ország tudományos infrastruktúráját szolgálja – fűzte hozzá, megjegyezve: hogy a Komondor elhelyezésére szolgáló épületet, infrastruktúrát úgy alakították ki, hogy a későbbiekben bővíthető legyen a berendezés.

A tudomány és a gazdaság mellett energetikai szempontból is fontos Debrecennek a Komondor, a szuperszámítógép működtetésével keletkező hőt használják ugyanis a jövőben a debreceni sportuszoda fűtésére. Az ehhez szükséges infrastruktúrát most építik ki, így leválhat a távfűtésről.

A múlt
Hazánk első szuperszámítógépét több mint húsz éve, 2001-ben helyezték üzembe Budapesten. A berendezést a mára már az Oracle által felvásárolt amerikai Sun Microsystems gyártotta, az akkor kétmilliárd forintba kerülő gép hatvan gigaflops számítási kapacitással rendelkezett, amivel akkoriban a magyar szuperszámítógép még a világ ötszáz legerősebb gépe közé is be tudott kerülni.

A jelen
Tavaly nyáron érkezett meg az utolsó egység az OTP Bank 37,5 petafloppos szuperszónikus számítógépéhez. A berendezés létrehozását a mára már megszűnt Innovációs és Technológiai Minisztérium 2,5 milliárd forinttal támogatta. Az amerikai SambaNova Systems Inc. által összerakott gépszörny létrehozása 7,5 milliárd forintba került.

A jövő
Tavaly nyáron jelentették be, hogy Magyarország egy húsz petaflops kapacitású szuperszámítógép kialakításához és működtetéséhez nyert el mintegy hatmilliárd forint forrást. A Wigner Fizikai Kutatóközpont csillebérci bázisán két-három éven belül épülő meg a Levente nevet kapott szuperszámítógép.


 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Az olcsó élelmiszereket és gépeket keresték a vásárlók tavaly

hét jan 16 , 2023
ShareTweetPinShareTavaly előretört a kiemelkedő ár-érték arányú termékek népszerűsége a legnagyobb hazai online kereskedőnél a nehéz gazdasági helyzet nyomán árérzékenyebbé váló hazai vásárlók körében. Mostanra már nem csak az energiatakarékosabb háztartási gépekből, de a napi fogyasztási cikkekből, így akár lisztből és étolajból is online keresik a jó árúakat a hazai felhasználók […]
eMAG - Extreme Digital

És még ez is...