Áremelésre készül az Apple
Az Apple fontolgatja az őszi iPhone termékcsaládjának áremelését, azonban szeretné elkerülni, hogy az emeléseket azokra az amerikai vámokra vezesse vissza, amelyek Kínából érkező importot terhelik, ahol eszközeinek nagy részét összeszerelik.
A technológiai óriás részvényei a tőzsdenyitás előtti kereskedésben hét százalékkal emelkedtek, követve a szélesebb piaci emelkedést, miután Washington és Peking hétfőn megállapodott a kölcsönös vámok ideiglenes csökkentésében. Mindazonáltal a kínai import továbbra is harminc százalékos vámterhelés alatt marad az Egyesült Államokban. Az Apple azon vállalatok közé tartozik, amelyeket érzékenyen érintenek az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi feszültségek, amelyek az elmúlt hónapokban Donald Trump által kezdeményezett vámok sorozata nyomán tovább fokozódtak.
Az áremelés segíthet az Apple-nek ellensúlyozni a vámokból eredő magasabb költségeket, amelyek akadályozták a globális ellátási láncokat és arra kényszerítették a vállalatot, hogy több termelést helyezzen át Indiába. Az Apple a hónap elején közölte, hogy a vámok várhatóan mintegy kilencszázmillió dollárral növelik költségeit az április-júniusi negyedévben, és hogy az Egyesült Államokban eladott iPhone-ok többségét ebben az időszakban Indiából szerzi be.
Akár 44 százalékos drágulás is jöhet
Elemzők hónapok óta spekuláltak az Apple áremelésével kapcsolatban, de arra figyelmeztettek, hogy egy ilyen lépés piaci részesedésének elvesztéséhez vezethet, különösen mivel a versenytársak, mint például a Samsung, olyan mesterséges intelligencia funkciókkal próbálják vonzani a fogyasztókat, amelyeknek az Apple lassabban vezeti be őket. A legolcsóbb iPhone 16 modell az Egyesült Államokban hétszázkilencvenkilenc dolláros áron került piacra, de a múlt havi Rosenblatt Securities előrejelzései szerint a vámok miatt akár ezer-száznegyvenkettő dollárba is kerülhet, ami negyvenhárom százalékos költségnövekedést jelenthet.
A WSJ jelentése szerint az Apple az áremeléseket új funkciókkal és dizájnváltozásokkal, köztük egy ultravékony kialakítással tervezi összekapcsolni, ami segíthet megindokolni az áremeléseket. Az Amazon.com a múlt hónapban a Fehér Ház célkeresztjébe került, miután a vámok miatti importköltségek feltüntetését mérlegelte, ami arra késztette a Trump-adminisztrációt, hogy ellenséges politikai cselekedettel vádolja a vállalatot – írta hétfőn a Wall Street Journal.
English summary
|