Annyi az analóg tévécsatornáknak

televízió javításA sok évtizedes múltra visszatekintő analóg televíziócsatornák mára gyakorlatilag teljesen eltűntek, kizárólag csak a kábeltelevíziós rendszerekben érhetők még el, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) szerint azonban várhatóan néhány éven belül ott is visszaszorul vagy teljesen megszűnik az analóg televízió.

Az NMHH kommunikációs igazgatósága azt közölte csütörtökön az MTI-vel, hogy az analóg televíziók helyét a digitális szolgáltatások vették és veszik át. A digitális médiatartalmak internetalapú továbbításának két, szinte azonos technológiai alapokon nyugvó megoldása terjedt el: az OTT-TV és az IPTV. Az NMHH arra hívta fel a figyelmet, hogy a két rendszer között jelentős különbségek vannak.

Az OTT-TV a publikus internet „felett” megvalósított IP-alapú médiastreaminget vagy ismertebb nevén Internet TV-t jelent. A nevét is innen kapta: „az internet tetejére ülve” – angolul Over The Top (OTT) – jut el a tartalom a felhasználóhoz. A felhasználó az internetkapcsolatán keresztül tudja elérni azokat a videostreaming-szolgáltatókat, melyeket Internet TV Service Providernek (ITVSP) vagy a ma divatos nevén OTT-TV-szolgáltatónak hívnak – tették hozzá.

A legismertebb OTT-TV-szolgáltatók: a YouTube, a Netflix, az ITT/OTT.TV, a Hulu, az Amazon Prime Video, a Disney+ és a HBO Max – írták. A közlemény szerint a felhasználók teljes egészében ugyanazt az internet-hozzáférést használják az OTT-TV-szolgáltatások igénybevétele során, amelyet egyébként a többi IP feletti szolgáltatás is használ. Ezért a felhasználói internetkapcsolat sebességének változása jelentős minőségromlást okozhat a továbbított médiatartalom lejátszásában.

Ilyen hibajelenség lehet, hogy egy-egy pillanatra megakad a lejátszás, elmegy a kép és/vagy a hang, vagy akár hosszú időre leáll a lejátszás. A hibák csökkentése érdekében a kiválasztott tartalom több, különböző minőségben is rendelkezésre áll a lejátszás alatt. Úgy folytatták, hogy az IPTV-szolgáltatás szintén IP-alapú médiatovábbítást alkalmaz, ám mindezt garantált minőségben teszi. Ez nem a publikus internethez, hanem közvetlenül az internetszolgáltató IP-alapú menedzselt hálózatához csatlakozik.

Mivel egy ilyen hálózat kiépítése, fenntartása és az erre épülő szolgáltatások bevezetése jelentős költséggel jár, ezért szinte kizárólag a már piacon lévő és jelentős hálózati infrastruktúrával rendelkező távközlési szolgáltatók alakítottak ki IPTV-rendszereket. Néhány ismert IPTV-szolgáltató: Magyar Telekom, Verizon Fios TV, DIRECTV STREAM, Movistar+, Orange TV – fűzték hozzá.

Mind az OTT-TV, mind pedig az IPTV esetén elérhető számos olyan kiegészítő szolgáltatás is, amelyeket ma már természetesnek veszünk, ha leülünk egy TV-készülék elé. Ilyen a Video-on-Demand (VoD) szolgáltatás, amely egy modern, digitális videótékaként alkalmas arra, hogy a különböző eszközök grafikus, könnyen kezelhető felületén a felhasználók kiválaszthassák az őket érdeklő audiovizuális tartalmakat.

A Timeshift (időcsúsztatás) szolgáltatás a technológiai fejlődés egyik „élvezeti cikke”, míg a Personal Video Recorder (PVR) egy személyes célokat szolgáló digitális felvevőeszköz. Az NMHH szakemberi szerint az IPTV és az OTT-TV-szolgáltatás ugyanazt a felhasználói élményt nyújthatja, feltéve, hogy sem a hálózat, sem pedig a rendszer szoftveres működtetése nem gátolja ebben.


 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Balogh Petya a tőzsdére megy

pén márc 10 , 2023
A Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) keresztül teremtené meg a startup-finanszírozás lehetőségét a magántőke számára a STRT Holding – jelentette be Balogh (Petya) Péter ügyvezető, többségi tulajdonos. A tavaly alapított cég régiós szinten is vezető szerepre tör a kezdő vállalkozások támogatásában – közölte. A STRT-hoz eddig csaknem harminc befektető társult körülbelül 350 […]
Balogh (Petya) Péter

És még ez is...