Akkora zuhanás volt a digitális pénzügyek piacán tavaly, hogy a Holdról is látszott

Fintech Power 50A csúcsokat döntő 2021-es év után negatív rekordot hozott a 2022-es év a digitális pénzügyek piacán: egy év alatt értéke közel a felét vesztette el a tőzsdén jegyzett fintech cégek teljesítményét mérő index 56 cége.

A Fintech.hu és a Gibraltárban bejegyzett Peak Card Services Limited közös kiadványa szerint a legnagyobb pénzügyi-technológiai cégek értékvesztése kiemelkedő a piacon, hiszen a pénzügyi szektor mindössze tíz százalék körüli esést produkált 2022-ben, míg a technológiai cégek összértéke nagyjából harminc százalékkal csökkent. A 2021-es 41 fintech tőzsdei bevezetéssel szemben tavaly mindössze két fintech társaság került a tőzsdére.

A digitális pénzügyek elmúlt éve az ezredforduló „dotcom lufijának” idejére emlékeztet, amikor szinte bármilyen, internethez kapcsolódó vállalkozás forráshoz juthatott, és a piaci túlértékelést céges bedőlések követték. Ahogy a dotcom lufi kipukkadásával sem szűnt meg az internetes cégek piaca, a tisztulás után egy erősebb fintech ágazat is meg fog maradni. A vízválasztó elmúlt év után 2023-ban eldőlhet, mely fintech cégek maradnak talpon és kezdenek el szárnyalni.

Rossz évet zárt tavaly az open banking, azaz a nyílt bankolás, amelynek fejlődéséhez a bankoknak meg kellene nyitniuk az ügyfél adatokat a fintechek előtt. A neobankok sem teljesítettek jól szektorszinten, a fennmaradáshoz nyereséges működésre és kritikus tömegek elérésére lenne szükség, ami csak kevesek számára reális célkitűzés. Még nehezebb időszakot hagytak maguk mögött az online brókerek, a hagyományos vagyonkezelők innovációja ugyanis megtörte a fintechek lendületét, akiknek helyzetét a piacok visszaesése és a kriptovaluták gyengélkedése is nehezíti.

A kedvezőtlen piaci körülmények között is képes volt töretlenül fejlődni az online fizetések területe, folytatódott továbbá a fejlődő piacok növekedése is, egyre több országban jelentek meg széles körben a fintech megoldások. A magyar fintechek erős évet zártak, rekordot döntött például a Seon startup, amely áprilisban a hazai fintech szektorban rekordnak számító, 94 millió dolláros tőkét vont be. Tavaly megérkezett az első magyar BNPL szolgáltató, a PastPay, amelyet később három másik ilyen szolgáltató követett.

A kiadvány szerint az innovatív biztosítási ágazat is sikeres évet zárt: az Allianz Hungária tavaly kezdte el használni az Insurwiz blockchain megoldásait, az Euroleasingnek a Cristó fejleszt mobilalkalmazást, továbbá az UNIQA itthon elindított insurtech projektje, a Cherrisk is jó úton halad a nyereségesség felé.


 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Kockázatos befektetésnek tartjuk a kriptovalutákat

szo jan 14 , 2023
A magyar befektetők az átlagosnál nagyobb kockázatú befektetési formának tekintik a kriptovalutákat és keveslik a magyar nyelven is rendelkezésre álló információkat a digitális fizetőeszközről. A Binance, a világ legnagyobb kriptotőzsde platformja és az Opinio piackutató cég felmérése szerint a kriptovaluták iránti lakossági érdeklődés az elmúlt néhány évben jelentősen megerősödött globális […]
BitCoin, kriptovaluta

És még ez is...