Ahol akarnak, tesznek az internetes gyűlöletkeltés ellen

A francia kormány hétfőn bemutatta az antiszemitizmus és rasszizmus elleni új programját, amely elsősorban a világhálón terjedő gyűlöletkeltés megfékezésére irányul az internetes szolgáltatók nagyobb felelősségvállalásának törvénybe iktatásával. Párizs célja, hogy a hazai törvény után európai szintű szabályozás szülessen a kérdésben. Edouard Philippe kormányfő bejelentése az első konkrét intézkedés a 2015-ös dzsihadista merénylethullám után megnövekedett antiszemita és iszlámellenes cselekmények megfékezésére, jóllehet a kormány már hónapok óta jelezte, hogy új törvényi szabályozásra készül. A francia törvényeket oly módon fogják módosítani, hogy az internetes szolgáltatóknak minden kötelezettségét megerősítik annak érdekében, hogy a tiltott tartalmakat szűrjék, töröljék és jelezzék az illetékes hatóságok felé.

„Soha nem fogják velem azt elhitetni, hogy a közösségi oldalak országok felett álló területek. Számomra minden, amit Franciaországban tesznek közzé és ott is terjesztik, az franciaországi közlés és terjesztés. És a köztársaság törvényeinek meg kell felelnie” – hangsúlyozta Philippe. „Felháborító, hogy manapság könnyebbnek tűnik egy labdarúgó-mérkőzésről készült kalózfelvételt levetetni (a netről), mint antiszemita szövegeket” – tette hozzá a miniszterelnök. Az elképzelések szerint a németországihoz hasonló magas pénzbüntetést lehetne kiszabni azokra a közösségi oldalakra, amelyek a megjelentést követő 24 órában nem törlik a gyűlöletkeltő szövegeket, valamint a rendszeresen és tömegesen gyűlöletet hirdető oldalakat és fiókokat be lehetne tiltatni. A javaslatban szerepel az is, hogy fórumokon és csetoldalakon ál-felhasználói nevekkel internetes nyomozók is jelen legyenek a névtelen gyűlölködők beazonosítására.

A kormányfő azt is jelezte, hogy ezentúl egy sértettnek lehetősége lesz – a brit modell alapján – minősítenie az ellene elkövetett támadás indítékát, annak érdekében, hogy az antiszemita és rasszista támadásokat jobban „azonosítani” tudják a hatóságok. Franciaországban jelenleg ez nem lehetséges, kizárólag az ügyészség határozhatja meg egy bántalmazás esetén, hogy annak hátterében rasszista vagy antiszemita motiváció állt. A törvénymódosítás oktatási részeként pedig „nemzeti reagáló csoportokat” hoznak létre, amelyek a tanárokat fogják segíteni a konfliktusos helyzetek kezelésében.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Uniós bizottság: megkezdődött a regisztráció az ingyenes wifi-hozzáférési pontok létesítésére

sze márc 21 , 2018
ShareTweetPinShareAz Európai Bizottság elindította a WiFi4EU portál működését, ezzel lehetővé vált, hogy az európai települések a portálon keresztül regisztrálhassanak uniós támogatásért, hogy ingyenes wifi-hozzáférési pontokat létesítsenek közterületeiken – közölte Marija Gabriel, a digitális gazdaságért és társadalomért felelős biztos. Az uniós biztos elmondta, a bizottság május közepén teszi közzé az első […]

És még ez is...