A Microsoft AI-jal segítette Izreal harcát a Hamász ellen

A Microsoft elismerte, hogy a gázai háború alatt fejlett mesterséges intelligencia (AI) és felhőalapú számítástechnikai szolgáltatásokat nyújtott az izraeli hadseregnek, segítve ezzel az izraeli túszok felkutatását és kimentését, ugyanakkor kijelentette, hogy eddig nem talált bizonyítékot arra, hogy Azure platformját és AI-technológiáit a gázai lakosság célzott támadására vagy ártalmára használták volna.

A Microsoft weboldalán közzétett, aláíratlan blogbejegyzés látszólag a vállalat első nyilvános elismerése a háborúban való részvételének, amely azután kezdődött, hogy a Hamász mintegy 1200 embert ölt meg Izraelben, és eddig is több tízezer halálos áldozatot követelt Gázában. Ezt a bejelentést közel három hónappal azután tették, hogy az Associated Press (AP) egy vizsgálata korábban nem közölt részleteket tárt fel az amerikai technológiai óriás és az izraeli védelmi minisztérium szoros együttműködéséről. A jelentés szerint a kereskedelmi AI termékek katonai felhasználása közel kétszáz százalékkal ugrott meg a 2023. október 7-i halálos Hamász-támadást követően. Az AP arról is beszámolt, hogy az izraeli hadsereg az Azure-t tömeges megfigyelés útján gyűjtött hírszerzési adatok átírására, fordítására és feldolgozására használja, amelyeket aztán Izrael saját fejlesztésű, AI-jal támogatott célzórendszereivel lehet összevetni, és fordítva.

Ez az együttműködés tükrözi a technológiai vállalatok növekvő törekvését arra, hogy AI termékeiket a hadseregeknek értékesítsék számos felhasználási területre, beleértve Izraelt, Ukrajnát és az Egyesült Államokat is. Mindazonáltal emberi jogi csoportok aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy az AI-rendszereket, amelyek hibásak és hajlamosak a tévedésekre, arra használják fel, hogy segítsenek döntéseket hozni arról, kit vagy mit vegyenek célba, ami ártatlan emberek halálához vezethet.

Nem árulják el, hogy az izraeli hadsereg pontosan hogyan használja a technológiáit

A Microsoft csütörtökön közölte, hogy a munkavállalói aggodalmak és a médiajelentések arra ösztönözték a vállalatot, hogy belső vizsgálatot indítson, és egy külső céget bízzon meg további tényfeltárással. A közlemény nem nevezte meg a külső céget, és nem mellékelt egy példányt a jelentéséből. A nyilatkozat továbbá nem tért ki közvetlenül számos kérdésre arról, hogy az izraeli hadsereg pontosan hogyan használja a technológiáit, és a Microsoft pénteken elutasította a további kommentárt. A vállalat nem válaszolt az AP írásbeli kérdéseire sem arról, hogy AI-modelljei hogyan segítettek a hadsereg által a légicsapások célpontjainak kiválasztásához használt hírszerzési adatok fordításában, rendezésében és elemzésében.

A vállalat közleménye szerint szoftvert, szakmai szolgáltatásokat, Azure felhőtárhelyet és Azure AI szolgáltatásokat, köztük nyelvi fordítást biztosított az izraeli hadsereg számára, és együttműködött az izraeli kormánnyal annak nemzeti kibertérének külső fenyegetésekkel szembeni védelmében. A Microsoft közölte, hogy „kereskedelmi megállapodásaink feltételein túlmutató különleges hozzáférést biztosított technológiáinkhoz”, valamint „korlátozott vészhelyzeti támogatást” nyújtott Izraelnek a Hamász által október 7-én elrabolt több mint kétszázötven túsz kimentésére irányuló erőfeszítések részeként.

A Microsoft szerint megfontoltan és körültekintően járt el

„Ezt a segítséget jelentős felügyelet mellett és korlátozott mértékben nyújtottuk, beleértve egyes kérések jóváhagyását és mások elutasítását” — közölte a Microsoft. „Hisszük, hogy a vállalat megfontoltan és körültekintően járt el elveinek megfelelően, hogy segítse a túszok életének megmentését, miközben tiszteletben tartotta a gázai civilek magánélethez való és egyéb jogait.” Közleményében a Microsoft azt is elismerte, hogy „nincs rálátása arra, hogy az ügyfelek hogyan használják szoftverünket saját szervereiken vagy más eszközeiken”. A vállalat hozzátette, hogy nem tudhatja, termékeit hogyan használhatják más kereskedelmi felhőszolgáltatókon keresztül.

A Microsoft mellett az izraeli hadseregnek kiterjedt szerződései vannak felhő- vagy mesterséges intelligencia szolgáltatásokra a Google-lal, az Amazonnal, a Palantirral és számos más jelentős amerikai technológiai céggel is. A Microsoft közölte, hogy az izraeli hadsereg, mint bármely más ügyfél, köteles betartani a vállalat elfogadható használati irányelveit és mesterséges intelligencia etikai kódexét, amelyek tiltják a termékek olyan módon történő felhasználását, amely bármilyen módon sérti a törvényt. Közleményében a vállalat azt írta, hogy „nem talált bizonyítékot” arra, hogy az izraeli hadsereg megsértette volna ezeket a feltételeket.

Ez egy új világ

Emelia Probasco, a Georgetowni Egyetem Biztonsági és Feltörekvő Technológiai Központjának vezető munkatársa szerint a nyilatkozat figyelemre méltó, mivel kevés kereskedelmi technológiai vállalat fektetett le ilyen világosan szabványokat a nemzetközi kormányokkal való globális együttműködésre. „Figyelemre méltó pillanat, amikor egy vállalat, nem pedig egy kormány, diktálja a felhasználási feltételeket egy olyan kormánynak, amely aktívan részt vesz egy konfliktusban. Olyan ez, mintha egy harckocsigyártó azt mondaná egy országnak, hogy harckocsijainkat csak bizonyos célokra használhatják. Ez egy új világ” — mondta.

A „No Azure for Apartheid”, a Microsoft jelenlegi és volt alkalmazottainak egy csoportja pénteken felszólította a vállalatot, hogy nyilvánosan tegye közzé a vizsgálati jelentés teljes másolatát. „Nagyon világos, hogy ennek a nyilatkozatnak nem az a célja, hogy valóban foglalkozzon a munkavállalói aggodalmakkal, hanem inkább egy PR-fogás, amellyel tisztára mossák az izraeli hadsereggel való kapcsolatuk által bepiszkított imázsukat” – mondta Hossam Nasr, egy volt Microsoft-munkatárs, akit októberben bocsátottak el, miután segített egy engedély nélküli virrasztást szervezni a vállalat központjában a Gázában megölt palesztinokért.

English summary

Microsoft has acknowledged providing advanced artificial intelligence and cloud computing to the Israeli military during the Gaza conflict. This support aided hostage location efforts. However, Microsoft stated it found no evidence its Azure platform or AI technologies were used for targeting Gaza’s population. This disclosure follows reports of increased military use of commercial AI products after the Hamas attack. The company initiated internal and external reviews due to employee concerns and media reports but has not yet released the full findings.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük