Már másfél millióan regisztráltak a NAV online számlarendszerébe, amely 2018. július 1-jén debütált, közülük mintegy 1,3 millióan már szolgáltattak is adatot. Az ebből származó többletbevétel évek óta szolgál a kormány adócsökkentéseinek fedezetéül.
Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára szerint a kormány gazdaságpolitikájának kiemelt célja a gazdaságfehérítés, amelynek pedig fontos eleme a kormány 2018. július 1-jén elindult és 2021 elejére teljes körűvé vált NAV online számlarendszere. A regisztrálók száma mára elérte a másfél milliót – fogalmazott az államtitkár a közleményben. A 2018-tól beérkezett csaknem két és fél milliárd számla túlnyomó többségét az online számlarendszer segítségével küldték be az adóhatósághoz. Az online számla – amellett, hogy segíti a jogkövető vállalkozásokat -, több százmilliárd forinttal javította az adóbefizetési fegyelmet. A bevételi adatok tanúsága szerint az online számlarendszernek tulajdonítható többletbevétel jelentősen hozzájárult az adócsökkentésekhez.
Mint mondta, a kormány gazdaságfehérítő, illetve az adótudatosság fejlesztését elősegítő intézkedéseinek, az adóelkerülés súlyosságához igazított szankcióknak, valamint az adómorál jelentős javulásának is, köszönhetők az eddigi eredmények. Különösen fontos, hogy – védve a tisztességes vállalkozásokat – senki se bújhasson ki az adók megfizetésének kötelezettsége alól, ezért a feketegazdaság elleni küzdelem folytatódik – szögezte le Izer. Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a gazdaságfehérítés területén végbemenő pozitív folyamatokat az Európai Bizottság legújabb áfarés-becslésére vonatkozó tanulmánya is megerősítette. Az áfarés a makrogazdasági mutatók alapján számolt elméleti, illetve a tényleges áfa bevétel különbsége.
MKOE: Behalt az online számlarendszer
A számlák adatainak online beküldése és annak letöltése már több tagországban is bevált adóhatósági módszer, a magyar rendszer annyiban más, hogy nem igazán működik. Egyszerűen megállnak a szerverek és nincs kommunikáció. Elsőre általában az adószám-lekérdezés hal meg, majd a token lekérés, végül már számlát se lehet feladni a NAV felé — áll a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének (MKOE), Ruszin Zsolt alelnök által aláírt közleményében.
Az MKOE megkereste a NAV Informatikai Felügyeleti Főosztályát, de konkrét információk hiányában legfeljebb abban értettek egyet, hogy az adóhatóságnak nyilvánosan kellene követnie és bemutatnia a folyamatokat a honlapján és fejleszteni kell az üzemszüneti nyilvántartást. Mindeközben a Kelet-budapesti NAV igazgatóság már hívogatja a legalább ötszázszor próbálkozó ügyfeleket, hogy az informatikai hiba után ne felejtsék el majd újra feltölteni a számláikat.
Köztudott, hogy bár a bolygón már milliárdos felhasználói kört kiszolgáló rendszerek is működnek, addig a NAV nem tud megküzdeni alkalmanként néhány tízezer adatlekéréssel és beküldéssel. Ugyanez a NAV saját magát dicsérve méltatja a még el sem indult eÁfa szolgáltatást, amely – állítólag – gép-gép kapcsolaton keresztül is elérhető lesz, de valójában ezzel is a könyvelőknek okoznak majd többletmunkát — áll az MKOE közleményében.
Becslések szerint a hazai áfarés szintje 2010-ben 22,3 százalékot ért el, azóta folyamatos csökkenést mutat, mértéke 2021-ben elérte az eddigi legalacsonyabb, 4,4 százalékos mértéket. Bár a mutató az EU tagállamok körében is érdemben csökkent, a magyar áfarés javulása jelentős mértékben meghaladja mind az uniós tagállamok, mind a régió átlagát. Izer szerint az összes gazdaságfehérítési intézkedésnek köszönhetően – online pénztárgép, ekáer (elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszer), online számlarendszer – 2010 óta 2021-ig mintegy négyezer milliárd forint többletbevétele keletkezhetett a költségvetésnek, ami fedezetet biztosított az ebben az időszakban megvalósított adócsökkentések jelentős részének. |