A héten a Kaspersky törölte a szoftvereit az Egyesült Államokban lévő ügyfeleinek számítógépeiről, és kérdés nélkül feltelepítette az UltraAV szoftverére.
Idén nyáron a Biden-kormányzat bejelentette, hogy 2024. szeptember 29-től kezdődően betiltják a Kaspersky Lab vírusirtó szoftverének értékesítését és frissítéseit az Egyesült Államokban, a potenciális nemzetbiztonsági kockázatok miatt. Július elején az orosz IT-biztonsági cég közölte, hogy július 20-án megkezdi üzleti tevékenységének bezárását és az alkalmazottak elbocsátását az értékesítési és terjesztési tilalom miatt.
Szeptember elején a Kaspersky e-mailben is értesítette ügyfeleit, biztosítva őket arról, hogy a Kaspersky szoftver és frissítések értékesítésének megszűnése után is „megbízható kiberbiztonsági védelmet” fognak kapni az UltraAV-tól (amely a Pango Group tulajdonában van). Arról azonban nem tájékoztatták a felhasználókat, hogy az orosz társaság termékeit hirtelen törölni fogják a számítógépeikről, és előzetes figyelmeztetés nélkül UltraAV-ra cserélik. pedig ez történt, ami miatt sokan megijedtek, hogy eszközeiket kártevők fertőzték meg.
Utólag próbálták megmagyarázni a kényszerített váltás okait… sikertelenül
A helyzetet tovább rontotta, hogy míg néhány felhasználó el tudta távolítani az UltraAV-t a szoftver eltávolítójával, azok, akik eltávolító alkalmazásokkal próbálták meg törölni, azt tapasztalták, hogy az újraindítás után újratelepült, ami további aggodalmakat okozott a felhasználóknál. Számos felhasználónál az UltraVPN is települt, valószínűleg azért, mert Kaspersky VPN-előfizetésük is volt.
Nem sokat tudni az UltraAV-ról azon kívül, hogy a Pango Group része, amely több VPN márkát (például Hotspot Shield, UltraVPN és Betternet), valamint a Comparitech-et (egy VPN szoftvereket értékelő weboldal) is üzemeltet. A Kaspersky közleményben nyilatkozott az UltraAV-ra való kényszerített váltásról: „A Kaspersky partnerséget kötött az UltraAV vírusirtó szolgáltatóval annak érdekében, hogy biztosítsa az USA-ban lévő ügyfelek folyamatos védelmét, akik már nem férnek hozzá a Kaspersky védelméhez.” Az orosz vállalat állítása szerint az UltraAV hasonló funkciókkal rendelkezik, mint a termékeik, és arra kérte az ügyfeleket, hogy tekintsék meg az UltraAV weboldalán található GYIK oldalt, vagy lépjenek kapcsolatba a cég ügyfélszolgálatával további információkért.
Az amerikai Axios Media hírügynökség szerint a Pango kiberbiztonsági vállalat felvásárolta a Kaspersky Lab összes amerikai ügyfelét, és megállapodott abban, hogy egymillió felhasználót helyeznek át az UltraAV-ra. Az ügylet pénzügyi vonatkozásait nem hozták nyilvánosságra az együttműködő felek.