A hazai cégek négyötöde emel bért az első félévben

Varga Péter, a Manpower Magyarország ügyvezető igazgatója

Varga Péter, a Manpower Magyarország ügyvezető igazgatójaManpower: A munkáltatók 78 százaléka tervezett béremelést végrehajtani 2025 első félévére, ám 31 százalékuk csupán öt százalék alatti mértékben kívánja növelni a fizetéseket. A kiegészítő juttatásokat tekintve ugyanakkor a cégek kétharmada nem tervez emelést az időszak során.

A Manpower több mint 300 hazai munkáltató válaszát összegző kutatása szerint a válaszadó cégek 31 százaléka maximum öt százalékos béremeléssel számolt az idei év első felére, 41,4 százalékuk hat-tíz százalék közötti mértékű fizetésemelést tervezett. Tizenegy-húsz százalék között a vállalatok 3,2 százaléka, míg húsz százalék feletti mértékben 2,5 százalékuk tervezte növelni alkalmazottjainak alapbérét. Csökkentést csupán 1,4 százaléknyian terveztek erre az időszakra.

A kiegészítő juttatások és bónuszok tekintetében is visszafogottan terveztek a cégek: 65,5 százalékuk nem kíván változtatni a korábbi időszak mértékén, és csupán 30,1 százalék jelzett előre emelést.

Van néhány munkakör, amelyeknek a betöltése gondot okozhat

„Idén jelentősen kinyílt az olló a munkáltatók béremelési ajánlatai és a munkavállalók elvárásai között, akik jellemzően 10 százalék feletti béremeléssel lennének csak elégedettek. Erre azonban a mostani friss adatok szerint csak a cégek 5-6 százaléka hajlandó. Tavaly az átlagos béremelkedés tizenhárom százalék körül alakult, az idei előrejelzések azonban jóval visszafogottabbak. Mindez azt eredményezheti, hogy a munkavállalók növekvő elégedetlenségének hatására a fluktuációs ráta tavalyhoz képest emelkedni kezd (különösen akkor, ha újból beindul a gazdasági növekedés, nagyobb lehetőségeket teremtve a munkahelyváltásokra)” – mondta Varga Péter, a Manpower Magyarország ügyvezető igazgatója.

A felmérés adatai szerint a munkahelyi fluktuáció átlagos mértéke 2024-ben tíz százalék volt, a válaszadó cégek nyolcvan százaléka a megelőző évhez képest nem észlelt növekedést ebben a mutatóban. A tavalyi időszakra vonatkozóan 54 százaléknyian állították azt, hogy nem merült fel számottevő problémájuk az új munkatársak toborzása során, hatékonyan tudták pótolni a távozó munkatársakat is. Nehézséget a legtöbben az értékesítési-beszerzési (30 százalék), a karbantartási (22 százalék), valamint a logisztikai (17 százalék) munkakörök betöltése során tapasztaltak.

Jó most a könyvelőknek és a HR szolgáltatást nyújtóknak

A béremelési tervek részletesebb elemzéséből kitűnik, hogy a fizetésemelést tervező munkáltatók 64 százaléka az összes alkalmazottra kiterjedően változtat a béreken, további huszonhárom százalékuk az állomány ötven-nyolcvan százalékára terjeszti azt ki, a fennmaradó tizenhárom százalék csupán a létszám felénél kisebb csoportra terjeszti ki ezt az intézkedést.

Az ágazatokat vizsgálva az látható, hogy az alkalmazottak legkevésbé a távközlés, elektronika és villamosmérnöki területeken működő, illetve a könyvelés és HR szolgáltatásokat végző vállalatoknál számíthatnak öt százalékot meghaladó béremelésre: az előbbi iparágakban a cégek húsz, az utóbbiban huszonkilenc százalékuk tervez csak ilyen mértékű plusz kifizetést. A leginkább a bank, pénzügy és biztosítás területén oszlottak meg a szándékok: míg az ide tartozó cégek huszonkettő százaléka tizenegy-húsz százalék közötti is béremelést tervez, addig tizenegy százalékuk egyenesen csökkentést tervez. Húsz százaléknál nagyobb béremelési szándék egyébként csak az informatikai, kis- és nagykereskedelemmel foglalkozó, illetve a tudomány és oktatás területén működő cégeknél fordul elő – az utóbbi esetben bizonyára közrejátszik az év elején bevezetett húsz százalékos pedagógusbér-emelés hatása is.

Angol nyelvű összefoglaló
A Manpower survey reveals that 78% of Hungarian companies plan to raise salaries in the first half of 2025, but 31% will increase wages by less than 5%. 41.4% plan a 6-10% increase, while only 5.7% plan over 10%. 65.5% of companies will not change fringe benefits. 2024 saw a 10% average employee turnover, with 80% of companies reporting no increase. Recruiting difficulties were noted in sales, maintenance, and logistics. Salary increases will affect all employees in 64% of companies. Telecommunications and HR sectors expect the lowest raises, while banking and IT sectors show the widest range.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Fel!