A GVH a startupok nagy barátja, a CodeCoolnak pedig biztosan

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) lezárta az informatikai képzési szolgáltatásokat nyújtó CodeCool Kft. felvásárlásához kapcsolódó versenykorlátozásokat értékelő eljárását; a versenyhivatali döntés lehetővé teszi, hogy startupok értékesítésekor olyan feltételeket kössenek ki, amelyek biztosítják, hogy az innováció feltalálói és kidolgozói később ne támasszanak versenyt ugyanazon ötletükre alapozva.

A versenyhatóság közleményében ismerteti: az utóbbi években Magyarország – különösen Budapest – is központjává vált az úgynevezett (sic) startup tevékenységnek, amely olyan nagy növekedési potenciállal rendelkező vállalkozások alapítását jelenti, amelyek többsége termék vagy üzleti modell innovációjával foglalkozik. A legtöbb startup számára a növekedés egy pontján a pénzügyi befektető megjelenése biztosítja a továbbfejlődés lehetőségét, ami a vállalkozás teljes vagy részbeni értékesítését jelenti. Általános gyakorlat, hogy a vevők az ilyen vállalati tranzakciók során kikötéseket tesznek, amikkel a vállalkozásokból kiváló tulajdonost (eladót) néhány évig távol tartják attól a piactól, amelybe a vevő a vétel révén beszáll. Ezt a fajta versenytilalmat a versenyszabályozás – bizonyos keretek között – jogszerűnek ismeri el, de csak a vállalkozásból teljesen kilépő tulajdonosokra vonatkozóan – mutat rá a hivatal. A startupok esetében az eladó ötletgazdák kisebbségi tulajdonosként gyakran továbbra is a vállalkozásban maradnak a pénzügyi befektetők mellett, és csak egy későbbi fázisban várható esetleges teljes kilépésük. A GVH mostani döntésében egyértelművé tette, hogy a kisebbségi tulajdonosként a cégben maradó ötletgazdák jogszerűen kötelezhetők arra, hogy ne támasszanak párhuzamos versenyt a startup cégnek kisebbségi tulajdonuk fennállási ideje alatt, és annak megszűnését követő két évig sem. A GVH döntésével a startupokba való befektetést, és ezzel a gazdaság számára kiemelkedő értéket termelő innovációs tevékenységet serkenti, mindamellett, hogy a pénzügyi befektetések értékének fennmaradását is támogatja – mutat rá közleményében a hivatal.

A CodeCool eredményei (Forrás: minuszos.hu gyűjtés)

Nagyon nem sikerült a CodeCool 2019-es éve: a vizió szerint 1,59 milliárd forintot tervezett a társaság vezetése, ehhez képest félmilliárd forinttal kevesebb jött össze.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Közel nyolcmilliárd forint osztalék kifizetéséről határozott a Magyar Telekom észak-macedón leánya

sze júl 1 , 2020
ShareTweetPinShareA Magyar Telekom Nyrt. észak-macedón leányvállalata, a Makedonski Telekom AD – Skopje (MakTel) a keddi közgyűlésén a 2019. üzleti év után 1,33 milliárd macedón dénár (mintegy 7,60 milliárd forint) összegű osztalék kifizetéséről határozott – közölte a távközlési szolgáltató. A tájékoztatás szerint a MakTel nem konszolidált nettó eredménye 2019-ben 1,66 milliárd […]
Makedon dollár (dénár)

És még ez is...