A 4iG előzetes megállapodást írtak alá a Észak-Macedónia digitális átalakulását támogató hosszú távú együttműködésről.
A nyugat-balkáni ország kormánya, valamint a 4iG Csoport előzetes együttműködési megállapodást kötött azzal a céllal, hogy felgyorsítsák Észak-Macedónia gazdaságának és infrastruktúrájának digitális átalakulását. A felek hosszú távú együttműködését megalapozó dokumentum felvázolja a 4iG Csoport észak-macedón telekommunikációs piacra lépésének lehetőségeit, továbbá kijelöli azokat a stratégai célterületeket, ahol a 4iG Csoport a jövőben részt vállalhat a nyugat-balkáni ország távközlési szolgáltatásainak és infrastruktúrájának fejlesztésében.
Az előzetes megállapodást Aleksandar Nikoloski, Észak-Macedónia miniszterelnök-helyettese, közlekedésért és kommunikációért felelős miniszter, valamint Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnöke írta alá Szkopjéban. A felek hosszú távú együttműködését megalapozó dokumentum felvázolja a 4iG Csoport észak-macedón telekommunikációs piacra lépésének lehetőségeit, valamint meghatározza a jövőbeli együttműködés közös céljait is.
Az egyűttműködés céljai
- Az ügyfélélmény javítása a legmodernebb mobil- és szélessávú technológiák bevezetésével, amelyek gyorsabb és megbízhatóbb kommunikációs és internetes szolgáltatásokat biztosítanak a nyugat-balkáni országban.
- Az 5G, IoT és mesterséges intelligencián alapuló, a legmodernebb technológiákat célzó beruházások megvalósítása Észak-Macedónia digitális ökoszisztémájának fejlesztése érdekében, figyelembe véve az észak-macedón kormány „Clean Network” kezdeményezés iránti elkötelezettségét.
- Új és minőségi munkahelyek biztosítása, regionális irodák és operatív központok létrehozásával hozzájárulva ezáltal a gazdasági növekedéshez és a hosszútávú fejlődéséhez.
- A környezeti hatások minimalizálása és Észak-Macedónia zöld kezdeményezéseinek támogatása. A gazdaság helyi szereplőivel együttműködve az innováció, technológiai fejlődés és vállalkozói kedv ösztönzése.
Észak-Macedón kormány és a 4iG Csoport között a ma aláírt szándéknyilatkozat teljes mértékben összhangban van az „Észak-Macedónia 2030” fenntarthatósági tervel és az balkáni ország „Clean Network” Program iránti elkötelezettségével. A partnerek egy közös munkacsoportot alakítanak az együttműködés előmozdítása érdekében, amelynek célja a piaci lehetőségek feltárása és az együttműködés gyorsítása lesz.