Wangiri: ne hívjuk vissza gyanús külföldi számról csörgetnek meg

A gyanús külföldi hívás fogadása nem növeli az előfizetői számlát, de ezeket a számokat nem szabad visszahívni, mert csalási kísérlet is állhat mögöttük.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), a Magyar Telekom, a Telenor Magyarország és a Vodafone Magyarország közös keddi közleménye szerint az emelt díjas hívásokat vagy szöveges üzeneteket a szolgáltatók alapbeállításként blokkolják, ezért csak a tiltás feloldását kérvényezőknek kell számolniuk ilyenek miatt többletköltséggel. A külföldi számok visszahívása viszont minden esetben növeli a számlát, a külföldi hívások Magyarországon kívüli fogadásánál pedig az érintett szolgáltató általános külföldi díjtételeivel kell számolni – hívják fel a figyelmet. Uniós tagállamokban, valamint Norvégiában, Izlandon és Liechtensteinben többnyire nem, de más országokban rendszerint fizetni kell a bejövő hívásokért – jelezték.

A közlemény szerint az elmúlt napokban számos panasz érkezett külföldről – több szomszédos államból, valamint Csehországból, Lengyelországból vagy Oroszországból, esetleg Ugandából, Burundiból, Grenadából vagy Szamoából – érkező hívások miatt. A jelenség vélhetően egy újabb wangiri, amelynek lényege, hogy csalók nemzetközi telefonszámról tömegesen próbálnak gyanútlan embereket rávenni arra, hogy az adott – vélhetően emeltdíjas – számot visszahívják. Ilyen kísérletek időről időre előfordulnak, ezért a hatóság és a szolgáltatók azt javasolják az ügyfeleknek, hogy bizonytalan eredetű külföldi hívásokra és üzenetekre ne válaszoljanak. A hívások véletlenszerűek is lehetnek, mivel a telefonszámok generálására számítógépes programok is képesek, az elkövetők elérhetőségét pedig folyamatosan tiltják le a szolgáltatók – áll a közleményben.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Játékra kényszerít a PUBG zsarolóvírus

sze ápr 18 , 2018
ShareTweetPinShareAz ESET szakemberei újfajta zsarolóvírusra hívják fel a figyelmet, amely kivételesen nem pénzt, hanem egy órányi játékot kér az adatokat helyreállító kulcsért. A kártevők terjesztői minden olyan ötletet, trükköt felhasználnak, amely alkalmas a bevételeik növelésére. Ilyen volt korábban a Popcorn Time zsarolóvírussal fertőzött változata, amely a Bitcoin váltságdíj fizetés helyett […]

És még ez is...