Elindult a hetvenéves Tiszatáj folyóirat online archívuma

Már több mint 11 ezer feldolgozott cikk érhető el a szegedi és a teljes magyar szellemi élet egyik fontos, idén hetvenéves folyóirata, a Tiszatáj online archívumában, amelyet a Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Könyvtárának munkatársai hoztak létre.

A Tiszatáj első száma 1947. március 8-án jelent meg és kezdetben főként a szegedi irodalmi hagyományok feltárásához járult hozzá. Így elemezte, bemutatta, értékelte többek között Balázs Béla, József Attila, Juhász Gyula, Kálmány Lajos, Móra Ferenc, Radnóti Miklós és Tömörkény István műveit. A lapban jelentek meg a háború utáni nemzedék első – Szeged és a város körüli településeket bemutató – szociográfiai munkái is. A lap – a helyi élő szépirodalom mellett – kezdetektől nagy teret szentelt a teljes hazai kortársi szépirodalom bemutatásának is. Publikált benne Nagy László, Németh László, Csoóri Sándor, Csorba Győző, Illyés Gyula csakúgy, mint Esterházy Péter és Pilinszky János. Később – főként Ilia Mihály szerkesztőségétől kezdve – a lap külön célja lett a határainkon túli magyarság irodalmának bemutatása.

A hetvenéves Tiszatáj a hazai és a szegedi szellemi életben, az egész irodalmi kultúránkban megkerülhetetlen, konkrét szövegei, szerkesztett lapszámai is igen nagy jelentőséggel bírnak. Az irodalmi folyóiratnak – a diákmellékleteket is beszámítva – mintegy 820 lapszáma jelent meg több mint húszezer cikkel. A folyóirat anyagának digitalizálását és feldolgozását az SZTE Klebelsberg Könyvtár munkatársai vállalták. Az általuk létrehozott adatbázisban nemcsak az irodalmi művek teljes szövegében lehet keresni, hanem célzottan lekérhetőek egy-egy író, költő művei is, és az egyes alkotások tárgyszavakat is kaptak. A részletesen feldolgozott cikkek száma meghaladja már a 11 ezret. A Tiszatáj 1947-2017 online archívuma – a nagyközönség számára – a könyvtár honlapján érhető el.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Adatbázis készült a történelmi Erdély lakosságának adataiból

hét máj 1 , 2017
ShareTweetPinShareA kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) kutatócsoportja adatbázist készített a történelmi Erdély lakosságának adataiból – közölte a Mediafax hírügynökség. Az adatbázis mintegy 400 ezer ember adatait tartalmazza az 1850 és 1914 közötti időszakból, ami Erdély korabeli 5,4 milliós lakosságának a 6,9 százalékát teszi ki. Az adatbázis elkészítéséről a projekt vezetője, Luminita […]

És még ez is...