Döbbenetes mit művel a Facebook az étkezési kultúrával

kaja-facebookA felnőttek harmada a Facebookkal együtt eszik, és az internethasználók fele főzött már a közösségi média segítségével. Az étel státusszimbólummá vált, amivel el is dicsekszünk. Az internetet használó felnőttek 49 százaléka főzött már közösségi felületről, negyven százalékuk pedig készített ételt weboldalról, applikációból vagy blogokból vett recept alapján. A Hartman Group felmérése szerint a felnőttek 46 % már rendszeresen online felületről főz, tehát ki sem nyomtatja az interneten fellelt recepteket. A receptneked.hu felmérése szerint a magyar netezők körében is hasonló a tendencia. A receptoldalt használók harmada már mobilkészülékekről érkezik, míg egy évvel ezelőtt ez az arány tíz százalék alatt volt. Természetesen használatban vannak még a „régi források” is, de az új technológiák feltörekvőben vannak idehaza is.

Az étel mára a státusz jelzője lett

A közösségi média és az internet az étkezési kultúránkat is teljesen felforgatja. Egy friss felmérés kimutatta, hogy a 18-24 év közöttiek 54 százaléka lefotózza, amit éppen eszik, míg 39 százalékuk ki is posztolja azt, így például percenként akár 90 új ételt ábrázoló fotót töltenek fel az Instagramra. Ezt segítik az ételmegosztó alkalmazások, mint a Burpple, Foodspotting és a Snapdish. Az étkezések ugyanakkor egyre magányosabb alkalmakká válnak. Az Egyesült Államokban a felnőtt népesség csaknem fele étkezik egyedül rendszeresen. A The Hartman Group tanulmányában kimutatta, hogy a társaság hiánya miatt a közösségi oldalak használata egyre inkább beszivárog az étkező asztalra, hiszen az amerikaiak közel egyharmada használja azokat, miközben étkezik, és ugyanez az adat 47% az Y generáció tagjai körében.

Egyre elfogadottabbá válik, hogy számítógépek, telefonok és televíziók társaságában étkezünk, valamint egyedül és asztal nélkül. Mivel az étkezés mindig a társadalmi kultúra fontos része volt, és az étkezésünk módja tükrözi az osztálybeli, nembeli és generációs jellemzőinket is. Az étel azonban mára a státusz jelzője lett, és az étel már nem a testünk „üzemanyaga” többé: gyakorlatilag egy valutává válik, amellyel online megvásárolhatjuk a társadalmi státuszunkat. Így az étkezés a szükséges napi rutinból egyre inkább versenysporttá válik. A gyakorlott étteremlátogatók egyre inkább az alkalmi éttermeket keresik, amelyek egyre újabbak és divatosabbak, azért, hogy a közösségi oldalakon keresztül emeljék a személyes márkájukat. Előfordult már, hogy valaki rendelt egy ételt, amit megevett, majd egy másikat is rendelt, hogy lefényképezze. Az ételek így válnak egyre inkább a gazdagság mércéjévé.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Galgamácsára bekopogott a jövő

hét okt 27 , 2014
ShareTweetPinShareKülönleges volt az idei tanévkezdés a galgamácsai Fekete István Általános Iskola hatodik osztályának. A 12 fős osztály minden tagja, és nyolc tanára kapott egy speciális Asus variálható laptop-táblagépet, amelyet ebben a tanévben minden órán használnak a tanuláshoz. A negyedik osztályosok öt táblagépet kaptak, amelyeket csoportban vagy egyénileg tudnak használni, a feladatoktól […]

És még ez is...